3. ETAPA PŘELOŽKY SILNICE II/156 A II/157, PODJEZD POD ŽELEZNIČNÍM NÁDRAŽÍM

Jihočeský kraj po předchozím dopravně inženýrském posouzení variantního řešení podjezdu pod železničním nádražím zadal v prosinci roku 2021 studii proveditelnosti. Cílem studie bylo podrobné prověření technicky, dopravně a urbanisticky nejvýhodnější varianty vedení podjezdu (tunelu) pod železničním nádražím v Českých Budějovicích. Součásti studie proveditelnosti bylo i prověření vlivu záměru na městskou strukturu a urbanistické vazby v území, a to i s ohledem na předpokládaný rozvoj východní části města České Budějovice. Pro preferovanou variantu byly zpracovány vizualizace, které prověřily jak vliv na městské prostředí (uliční profil), tak i dálkové pohledy ovlivňují městské horizonty. Studie byla dokončena v polovině roku 2022. V roce 2023 byla podepsána smlouva s projektantem pro zpracování dokumentace pro společné povolení. Projektová dokumentace by měla být dokončena za dva roky a v létě 2025 bychom chtěli mít vydané společné povolení, abychom mohli začít s výběrem dodavatele stavby. Stavební realizace se předpokládá v letech 2026 - 2031 v koordinaci se stavbou podchodu pod železničním nádražím, jehož investorem je Správa železnic.

Přeložka silnici II/156 a II/157 se ve 3. etapě soustředí na řešení podjezdu pod železničním nádražím a napojení této přeložky na ostatní komunikační síť. Je součástí rozsáhlého projektu, který má za úkol odlehčit přetíženým komunikacím v centru města a křižovatkám v Českých Budějovicích, propojit okruhy a zajistit kapacitní napojení na dálnici D3, jejíž dostavba je nezbytná pro správné fungování celého okruhu. Základním cílem projektu je propojit centrum města a zanádražní komunikaci mimo přetížený železniční viadukt na křižovatce Nádražní a Rudolfovské ulice.

2022 2025 2025 2025 2026 2031

• Délka stavby: m
    • Mánesova-Nádražní-Průmyslová-areál ČD
    • Dobrovodská-Dobrovodská-U Lávky
    • Dobrovodská-Plynárenská-parkovací dům
    • Družstevní-U Lávky
  • Počet mostů:
    • tunelové řešení o délce 360 m
  • Protihlukové stěny:
  • Opěrné zdi:
  • Zpracovatel SP: SAGASTA, s. r. o.
  • Zpracovatel DUR: SAGASTA, s. r. o.
  • Zpracovatel DSP: SAGASTA, s. r. o.
  • Zpracovatel PDPS: SAGASTA, s. r. o.
B.6_Vizualizace.pdf (138.19 MB)