SILNICE I/20 HNĚVKOV–SEDLICE

Na konci 04/2023 byla podána žádost o vydání SP.  V 09/2023 bylo vydáno SP na 10 vodohospodářských objektů a 8. 11. 2023 vydal KÚ JčK stavební povolení na 23 hlavních stavebních objektů. Stavební povolení KÚ JčK nabylo dne 12. 12. 2023 právní moci. Probíhají výkupy pozemků, k 10/2023 bylo vykoupeno cca 88 % pozemků trvalého záboru.

Předmětná stavba řeší přeložení silnice I/20 mimo zástavbu mezi obcemi Hněvkov a Sedlice. Výstavbou přeložky silnice I/20 v  navrhované trase mimo výše uvedené obce dojde k  odstranění dopravně závadných míst nacházejících se na stávající trase, odstranění křížení s  dráhou (silnice vede v  souběhu) a  podstatnému zlepšení životního prostředí v uvedených obcích.

Stávající silnice I/20 vykazuje v předmětném úseku nevyhovující směrové a  výškové vedení, obsahuje dopravně nevyhovující místa, je vedena průtahy obcemi Hněvkov a Sedlice a úrovňově kříží železniční trať Březnice–Strakonice (traťový úsek 203). Železniční přejezdy bude nutné zachovat, jelikož ke zrušení stávající silnice nedojde, ale významně poklesne dopravní zatížení, a  tím také riziko nehody motorových vozidel s vlakem. Šířka stávající silnice je kolem 7,5 metru, v lokálních místech je průjezdní profil zužován vzrostlými stromy.

Stavba na začátku a  na konci úpravy navazuje na stávající silnici I/20. Navrhovaná přeložka je umístěna severovýchodně od Hněvkova, Němčic a Sedlice. Na začátek stavby bude výhledově navazovat obchvat Blatné a na konci přeložka Sedlice – Nová Hospoda. Délka navrhované přeložky I/20 činí 6640 metrů. Přeložka silnice I/20 je navržena jako dvoupruhová, směrově nerozdělená v kategorii S 9,5/80.

03/2002 Ano 06/2020 2023 Předpoklad 2025 Předpoklad 2025 Předpoklad 2028

• Okres: Písek