VÝCHODNÍ OBCHVAT HORNÍ PĚNY, SILNICE II/128

Cílem zadání „Studie proveditelnosti východního obchvatu Horní Pěny, silnice II/128“, okr. JH bylo prověření koridoru územní rezervy vymezené v 1. aktualizaci Zásad územního rozvoje Jihočeského kraje. V rámci projektových prací bylo zjištěno, že koridor nezahrnuje řešení bodových závad stávající trasy silnice II/128, které se nacházejí mimo navržený koridor přeložky, a to jak severně, tak i jižně v návaznosti na zmíněný koridor. Bylo dohodnuto, že jedním ze záměrů studie má být zpřesnění tohoto koridoru a navržená trasa obchvatu ho v odůvodněných případech nemusí respektovat. Proto bude trasa obchvatu prodloužena a bude zahrnovat oproti původnímu zadání i úpravu stávajících bodových závad silnice.

Výsledek projektových prací se stal podkladem pro zpřesňující vymezení záměru v ZÚR Jihočeského kraje, projektové práce mohou dále pokračovat až po schválení 4. aktualizace ZÚR Jihočeského kraje, kterou bude koridor stabilizován v územně plánovací dokumentaci.

Účelem záměru je jednak odstranit dopravně nebezpečná místa spočívající v nevhodném směrovém vedení silnice II/128 před a za obcí Horní Pěna, jednak vymístit tranzitní dopravu z průtahu obce Horní Pěna a zajistit tak snížení zátěže obyvatelstva a veřejného prostoru vlivy silniční dopravy.  Celkově se jedná o jeden z dílčích dopravních záměrů na trase silnice II/128 jako významné komunikační spojnice Jindřichohradecka s Rakouskem.

Stavba se nachází východně od okraje obce Horní Pěna a vede převážně přes zemědělské pozemky mimo zastavěnou část obce. Stavba zahrnuje přeložku silnice II/128, řešení křižovatek silnic II/128 a III/12847 a silnic II/128 a III/12849, zastávky linkových autobusů pro obec Hrutkov a zastávku Hejlíček, napojení dalších účelových komunikaci na trase a vyvolané překládky inženýrských sítí. Přeložka kromě odvedení tranzitní dopravní zátěže mimo obec řeší také nebezpečné úseky silnice II/128, které se nacházejí bezprostředně před a za obcí a jsou místem častých dopravních nehod.

2023 2024 2026 2028 2029 2030 2032

• Okres: Jindřichův Hradec
    • průsečná křižovatka se silnicí III/12847
    • průsečná křižovatka se silnicí III/12849