DÁLNICE D3 0312/I KAPLICE NÁDRAŽÍ–NAŽIDLA

Dne 11. 5. 2023 vydalo MD stavební povolení, které 13. 6. 2023 nabylo právní moci). Dne 1. 3. 2023 bylo zahájeno výběrové řízení na zhotovitele stavby. Jako základní termín pro podání nabídek bylo stanoveno datum 11. 5. 2023. Termín nakonec vypršel 19. 9. 2023. Podány byly 4 nabídky v cenovém rozmezí od 4,29 do 6,27 mld. Kč (bez DPH). Hodnotící komise nyní prověřuje reference a cenové nabídky jednotlivých účastníků výběrového řízení.

Jihočeský kraj v rámci přípravy bezodkladně připravil a schválil majetkoprávní převzetí stavebních objektů, které přejdou po dokončení stavby do jeho vlastnictví.

Stavba „D3 0312/I Kaplice nádraží – Nažidla“ nahradí stávající silnici I/3, která je v mnoha úsecích pro současný automobilový provoz naprosto nevyhovující. Má nevhodné směrové i  výškové uspořádání, úrovňová křížení s  železniční tratí a v neposlední řadě je stávající trasa v kolizi s urbanistickými vztahy.

Uvedením dálnice D3 v úseku Kaplice – Nažidla nádraží do provozu dojde ke snížení dopraví zátěže na stávající silnici I/3, která v současné době převádí veškerou dopravu od Českých Budějovic jižním směrem k hraničnímu přechodu s Rakouskem. Využitím nové trasy dálnice D3 dojde ke zklidnění dopravní situace v obcích podél stávající silnice I/3 nebo v její blízkosti, a to zejména v Hubenově, Kaplici, Skoronicích a Nažidlech.

Začátek úseku stavby „D3 0312/I Kaplice nádraží – Nažidla“ navazuje na úsek stavby „D3 0311 Třebonín – Kaplice nádraží“ v  km 159,550. Konec úseku je situován u obce Nažidla v k.ú. Suchdol u Bujanova v km 171,550, kde na ni navazuje připravovaná stavba „D3 0312/II Nažidla – Dolní Dvořiště, st. hranice“. Celková délka úseku je 11 990 metrů a  bude postaven v kategorii D 25,5/120 s rozšířeným SDP na 3,5 m.

Dálnice D3 řeší dopravní trasu Praha – České Budějovice – Dolní Dvořiště – státní hranice, která je vnímána jako nejdůležitější silniční komunikace v regionu jižních Čech. Zajišťuje komunikační propojení v sídelní aglomeraci jižních Čech a  současně spojuje region s  Prahou a  sousedním Rakouskem. Dálnice D3 je součástí mezinárodního silničního tahu E55 s velkým významem.

Ano - 01/2020 Ano 05/2008 2023 2023 2024 2026

• Okres: Český Krumlov
  • Délka stavby: 11990 m
    • MÚK Kaplice