DÁLNICE D3 0311 TŘEBONÍN – KAPLICE NÁDRAŽÍ

Ke slavnostnímu zahájení stavby došlo 4. 2. 2022. Dokončení stavby a její uvedení do provozu je plánováno na rok 2024.

Jihočeský kraj ve vzájemné koordinaci připravil stavbu odstranění bodové dopravní závady na silnici II/157 před obcí Kaplice – nádraží (Střítež) a realizoval ji společně se stavbou tohoto úseku dálnice tak, aby se řidiči při sjezdu z MÚK nedostávali do úzkého místa na silniční síti.

Stavba „D3 0311 Třebonín – Kaplice nádraží“ nahradí stávající silnici I/3, která je v mnoha úsecích pro stávající automobilový provoz nevyhovující. Má nevyhovující směrové i výškové uspořádání, přičemž je stávající trasa v kolizi s urbanistickými vztahy v  území – prochází jednotlivými obcemi, které se řadí mezi nejvíce nehodová místa.

Křižovatky na silnici I/3 jsou vesměs bez odbočovacích a  připojovacích pruhů s  častým omezením rozhledových poměrů a omezením předjíždění. Část úseku zároveň prochází ochranným pásmem vodárenské nádrže Římov se zákazem ošetřování chemickými prostředky v zimním období. Zlepšení tohoto stavu je možné jedině vybudováním kapacitní čtyřpruhové dálnice, na kterou se přesune podstatná část dopravní zátěže. Na stávající silnici I/3 zůstane pouze místní a pomalá doprava. Po dostavbě dálnice bude silnice I/3 převedena do silnic II. tříd jako silnice II/603.

Stavba je jednou ze souboru staveb dálnice D3 mezi Č. Budějovicemi a Rakouskem. Stavba navazuje na již budouvanou stavbu „D3 0310/II Hodějovice–Třebonín“ (zahájena v 03/2019). Na konci stavby navazuje plánovaná akce „D3 0312/I  Kaplice nádraží – Nažidla“. Připravovaná stavba měří 8577 m a  je navržena v kategorii R 25,5/120 se zvětšenou šířkou SDP o 0,5 m na 3,5 m. Stavba je navržena v pahorkovitém území, převážně na zemědělských pozemcích.

Ano - 01/2019 Ano 11/2020 11/2020 09/2020 2022 2024

• Okres: Český Krumlov
    • silnice II/157 (délka: 402 m)
    • silnice III. třídy: 3 (délka: 1382 m)